top of page

Jsem Ela. Těší mě!

Dovedu i vytvářet obsah na sociální sítě. Ráda kreativně řeším problémy, ale nejraději se jim vyhnu dobrou organizací práce a dlouhodobou strategií. Jsem dobrá v organizaci času, prostoru i tabulek v Excelu (ano, téměř všemu pomůže dobrá tabulka v Excelu!). Umím se nadchnout pro poznávání nových věcí – každá nová kniha či pracovní příležitost mi otevírá prostor k přiučení se něčemu novému.

 

Vystudovala jsem bohemistiku (bakalářský diplom mám z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, magisterský mám z Univerzity Karlovy v Praze, oba červené). Studium jsem si zpestřila výjezdem na Nový Zéland, kde jsem studovala na University of Otago literaturu, māorštinu a māorskou kulturu. 

Napsala jsem přes 100 článků, 40 recenzí, 3 rozhovory a 2 akademické práce. Redakčně jsem upravila stovky normostran a korektorsky upravila statisíce znaků(bez mezer).

Umím číst a umím psát. A když je třeba, umím i počítat.

Zbožňuju příběhy. Ráda je vyprávím, píšu, čtu, upravuju a recenzuju.

 

Rukama mi prošly stovky knih. Pracovala jsem v nakladatelství Meander a Academia i v knihkupectví K-A-V-K-A. Pro Památník národního písemnictví jsem vedla jazykové workshopy pro školní skupiny (nejoblíbenější byl o příslovích a pořekadlech), organizovala jsem 9. ročník literárně-dramatického festivalu Děti, čtete?, podílela jsem se na vzniku interaktivního naučného programu o dentální hygieně pro děti, napsala jsem mytologický příběh z Nového Zélandu, přes dva roky jsem působila jako copywriter.

Nyní pracuji jako redaktorka a korektorka na volné noze, specializuji se na dětskou literaturu. Umím se ale poprat s jakýmkoli textem.

 

IMG_9023-002 copy.jpg
Co o mně říkají ostatní?

Když člověk začíná psát, trošku se v tom, řekněme si to na rovinu, motá. Ale pokud vydrží a domotá se až do konce, je to dobrý, je tu Eli. A Eli to spraví. Zabývala jsem se slovy, větami a souvětími donekonečna a pořád jsem o něco „zakopávala“. Knihu měli postupně v rukou dva redaktoři a pořád to nebylo ono. Pak se do Hatiho pustila Eli a nad textem vyšlo slunce. Nekonečná souvětí přeťata, nesrozumitelná slova vyňata, dějová linka si spokojeně bublá jako poklidný potůček. Čárky jsou na svém místě, mezer tak akorát a všechno se to krásně čte.

Pokud mají redaktoři nějaký svůj Řád zlatého pera, dejte mi vědět. On totiž takovou precizní, profesionální a poctivou práci člověk potká jen velmi zřídka. A pro nás autory je to jediná, jedinečná a ta nejlepší škola, která se k celému procesu tak nějak mimoděk připojila.

Blanka Straňovská

autorka knihy Hati

Jsem hrozně ráda, že jsem natrefila právě na Elu. Odvedla precizní mravenčí práci na korekturách i redakci mojí knížky Chyť bizona! Svižně komunikuje a spolehlivě dodržuje termíny.

 

Ela má ale ještě jednu věc navíc, co už každý profesionál nemá: z její práce je cítit její nekonečná láska k psanému textu, kterému je ochotná věnovat až mateřskou péči.

Jitka Holasová

autorka knihy Chyť bizona!

Ele děkuju v knize Síla hotentota za její neuvěřitelné podněty. Je sečtělá a s textem, co jsme napsali s Vláďou, zacházela mile, ale se vší odborností. Moc mi pomohla tím, že nám text neshazovala, ale snažila se ho uhladit, dát mu spád a k tomu ho doplnit o to, co by mohlo čtenáře ještě více zaujmout.

Když jsem ji pak oslovil, tak jsem věděl, že to bude prostě super. Ne jenom proto, že jsme si rozuměli na lidské úrovni a názorově, ale náš společný tah na branku byl prostě neuvěřitelný. V čem? Ela doopravdy ví o čem mluví. To se pak odráží do doplňování a návrhů změn textu. Nejvíc mě asi dostalo to, když doplnila informace o syndromu kuvády, který já znal jen

z Afriky, i o praxi v jižní Americe. Je sečtělá a její přehled je neuvěřitelný.

Za sebe můžu říct, že už nikdy nechci jinou redaktorku. 

Petr Kovařík

autor knihy Síla hotentota

Ela mi dělala redakční práci na knize Tík a Žík, hají kamarádi. Už od první chvíle jsme si sedli naturelem. Moc jsem ocenil, že se nezdráhala se mnou text přímo probrat, čímž se nám rychle podařilo najít místa, která šuměla, a ta rychle začistit. Je vidět, že se v této práci vyzná, a její rady pomohly text usadit.

Fakt příjemná práce.

Až něco dalšího napíšu, vyberu si zase Elu.

Petr Havlíček

autor knihy Tík a Žík, hají kamarádi

Ela je zodpovědná editorka i korektorka, na jejíž práci je vždy spolehnutí. Nejenom, že odvedla svoji práci skvěle, ale také v předem dohodnutých termínech. Její profesionální přístup i zkušenosti se projevily zvláště ve chvílích, kdy díky své vlastní iniciativě dokázala knihu posouvat dále – a to i v případě mé prvotní skepse. Své návrhy na zlepšení vždy dokázala řádně odůvodnit a podložit fakty.  

Spolupráci hodnotím jako nadmíru úspěšnou a již se těším na další projekt, u kterého se setkáme.

 

Jiří Kalát

autor knihy Všichni tady lžou

S Elou jsme spolupracovaly na dvou knížkách pro děti. Velice jsem ocenila její spolehlivost a pečlivost. Uvítala jsem také komentáře a připomínky, které textu prospěly. Určitě mohu spolupráci doporučit!
 

 

Marcela Konárková

nakladatelství a knižní studio Pop–Pap

Spolupracovat s Elou je čistá radost. Články, které připraví, se skvěle čtou a nepotřebují prakticky žádné další zásahy. Je na ní spoleh a je samostatná.

Vše navíc dodává s takovým předstihem, že kolikrát zapomenu, že je článek už dávno hotový!

 

Ema Traplová

communication manager insidecor

A co mě baví mimo práci? 

Čtení, čtení a čtení.

Naprosto miluju pohádky a ilustrované knihy pro děti i dospělé.

Jsem taková pokojovková máma – mám doma nepočítaně rostlinek a sloužím jako poradna pro ty, kteří s těmi svými  trochu bojují. Nově mě zaujal sketching, urban sketching a malování akvarelem. Vyrábím přáníčka na míru a GIFy pro sociální sítě. Ráda fotím, a to především svého kocoura Držku (plným jménem Držgrešle) a Slepici (také kočka, jen je slepá). A jsem taky trochu bába kořenářka – sbírám a suším bylinky, peču, vařím a zavařuju. 

 

A taky k smrti miluju spánek.

bottom of page