top of page
Všichni tady lžou

Jiřímu Kalátovi jsem pomáhala s jeho knižním debutem - Všichni tady lžou. A kde že to všichni lžou? Tady se myslí Izrael, v přeneseném smyslu však jde o celý svět. 

 

Kniha, kterou napsal Jiří Kalát (se kterým jsem procestovala Laos, bála se divokých slonů a opila se na domáckém karaoke, kde mě nutili zpívat Michaela Jacksona) vás vezme na skok do Jeruzaléma, Tel Avivu, pásma Gazy, pouště i do undergroundového baru Asgard.⠀

Doporučuju všem, co se - jako já - nemají šanci do Izraele podívat, ale i těm, co už tam byli. Nejde o přemoudřelé přednášky, spíše o záznam ročního pobytu v kultuře, která je nám poměrně vzdálená. Dozvíte se, jak za Jiřím přijela maminka, jak málem Jiřího zaměstnal Hamás, ale i jak se najednou v pásmu Gazy ocitl kus České republiky. 

 

Cesta po Svaté Zemi je mnohdy velice zamotaná, může být i nebezpečná, ale vždy je dobrodružná. Jiří Kalát ve svých dvaceti čtyřech reportážních příbězích místní politického-sociálně-historické klubko jistě nerozmotá celé, ale nabízí řadu pohledů na události, které provázely jeho roční pobyt v Jeruzalémě.

Každá kapitola ukazuje nějaký aspekt života v Izraeli nebo Palestině. S autorem se podíváte do Tel Avivu, Hebronu, Ramalláhu, Nábulusu, mezi ultra konzervativní židy nebo do uprchlických táborů v Gaze. Jeho pohled není vždy objektivní, a vzhledem k místní situaci ani být nemůže.

Jde o cestu člověka, který sice o konfliktu mezi Izraelci a Palestinci hodně ví, přesto mu celé to soukolí do sebe ještě úplně nezapadá. I o tom, jestli nakonec našel odpovědi na své otázky, je kniha „Všichni tady lžou“.

 

Na Kosmasu je kniha rozebraná, budete muset počkat na dotisk.

 

bottom of page