top of page
20200423_114121-001_edited.jpg
REDAKCE

Co je to redakce? Je to místo, kde sedí redaktoři, ale také je to výsledek práce těchto redaktorů. Terminologie je v této oblasti poněkud roztříštěná. Redakce, redigovaný rukopis, zrevidovaný text... Vše názvy pro jedno a totéž.

Nicméně! Já nabízím služby jazykové redakce – jedná se o pečlivé prostudování a zrevidování hotového rukopisu. Redaktor je hlavní pomocník autora textu – čte rukopis hned několikrát, pokaždé s jiným zaměřením. Nejprve přečte kompletní text a identifikuje místa, která nefungují, pro ta pak navrhne optimální řešení. 

Redaktor navrhuje řešení. Je na autorovi, zda tyto návrhy přijme.

 

Redaktor má oproti autorovi tu výhodu, že se na text dívá z odstupu, bez emocí (nebojí se škrtat, rýpat do logiky textu a domáhat se vysvětlení). Obvykle to také bývá člověk, který má literární vzdělání, je sečtělý a věnuje se knihám delší dobu. Ví, co je pro který žánr stěžejní, jak zachovat autorský styl a jak z rukopisu dostat to nejlepší.

JAK TO FUNGUJE? 

Proces redakce je něco jako ping-pong mezi autorem a redaktorem.

redaktor přečte text, identifikuje problémy, navrhne řešení, doporučí zkrácení či rozšíření jednotlivých částí, doptá se na nejasnosti a další drobnosti. Opoznámkovaný text pošle autorovi. 

autor zapracuje změny, projde si redaktorovy poznámky, komentáře, návrhy a otázky. Vlastním stylem přepíše, upraví, odmítne návrhy a odpoví na dotazy. Posílá zpět redaktorovi.  

redaktor přečte text s úpravami, zkontroluje, že vše sedí, vše je sjednocené a hraje spolu v souladu. Pokud ne, opět posílá drobnosti autorovi k úpravě. Tohle kolečko by se mělo dít tolikrát, kolik je třeba. V praxi to ovšem většinou znamená dvě čtení.

autorem odsouhlasený redigovaný text může jít na korekturu a do tisku!

Bonusem je pak uvedení redaktora v poděkování (například v knize).

bottom of page