top of page
Agónie

Pro nakladatelství Pointa jsem redigovala a provedla korekturu titulu Agónie od Jana Mrkvičky.  Byl to jeden z nejlepších rukopisů, co se mi dostaly do ruky. 

Práci na této knize jsem si strašně užila. Jde o hloubavý text, který čtenáře nevodí za ručičku a neukazuje: „Hele, tady je důležitá myšlenka! Možná by sis ji mohl zvýraznit.“ A to já zbožňuju! ⁠

Je to hlas lidské tísně, tíže, osamění, neschopnosti se spojit s dalšími lidskými osobami, nemožnosti změnit běh světa, bezmoci tváří v tvář společnosti a politice, hlas zoufání a smrti. Mluví ale také o radosti, lásce, naplnění života, lidské blízkosti, osudu, poslání, přijetí i odpuštění. Zkrátka má všechno. Je to krátké, ale naplněné až po okraj. 

Sedm dní života člověka, který se probudil s předtuchou své smrti. Jak se zbývajícím časem naloží? Prostě vyjde zelenou brankou ven. Muže, který nikdy nic velkého nedokázal, ženou pořád dál otázky po smyslu života spolu se stíny minulosti. V agónii je i vnější svět, a tak se hrdina propadá hlouběji do nejistoty, ztrácí pevné body, které jeho životu dávaly řád. Jeho cesta je méně a méně reálná, stejně jako místa, kterými prochází. Snad se v jeho agónii pokřivuje všechno kolem, možná jen procitá a začíná vnímat, co se se světem děje už dávno.

Působivými olejovými ilustracemi knihu doplnil sám autor. Momentálně pracuje na další knize, tentokrát půjde o opožděný deník z Íráku, opět s vlastními ilustracemi, v tomto případě technikou uhlokresby,

 

Zakoupit je můžete u Pointy → nebo u svého oblíbeného knihkupce.

bottom of page